5 Ekim 2011 Çarşamba

EMZİRME HALLERİ

Bu hafta birçok yerde emzirme konuşuluyor , yazılıyor. Dünya emzirme haftası 1-7 Ekim olduğundan...
Geçtiğimiz yılda emzirme haftası kapsamında birçok yayın organında faaliyet gerçekleştirmişlerdi. Bugünde gazetemin ekinde sevdiğim bir yazarın bu konuya değindiğini görünce ben de bugünkü yazımın ne olması gerektiğini anladım.

Dünyanın en saf duygusu bebek sahibi olmak , karşılık beklemeden yapılan tekşey...
Tüm egolarınızı kırıyorsunuz ve hiçbirşey bu kadar karşılıksız değil ama hiçbirşey...
Ne aşk , ne cinsellik , ne ilişki , ne arkadaşlık hatta anne -baba 'yı sevmek bile ( çünki her daim onlardan beklentimiz var )
Sadece evladınızı karşılıksız seviyorsunuz . Tabii onu beslerken de en doğru, en saf , en temiz besin olan anne sütüyle beslemek istiyorsunuz.
Ben bu konuda oldukça tecrübeli biri sayılırım , kızımı tam iki yıl emzirdim , oğlumu ise 16 aydır emziriyorum . Hedefim iki yıl ...
Biliyorum ki kızım bu muhteşem besin sayesinde tam 3yıl hastalanmadı ve bakıyorum ki şuan 4,5 yaşında olan kızım hastalandığında çabuk iyileşiyor , ben de bunu tamamen bu mucizevi besine bağlıyorum .

Yalnız dezavantajları var tabiki bir anne için; meme yüzünden gece uyumayan çocuklar....
Zaten ilk doğduklarında sadece açlığını bilen ve annesinin kokusunu onun güven duygusunu yanında hisstmek isteyen bebekler her yarım saatte , bazıları her bir saatte uyanarak meme istiyorlar.
6.ayın sonunda ek gıdaya geçen bebekler içinse anne sütü artık bir kahve keeyfine dönüşüyor. Ya yemegi beğenmediklerinde yemeyip anne sütünü karınlarını doyurmak için kullanıyorlar yada karınları doyduğunda kahve niyetine içiyorlar.Ya da rahatlamak istediklerinde yada uyumak istediklerinde tabiki böyle olunca da uzun süre emziren anneler bilirler ki Yeni doğandan fazla emmeye başlıyorlar hatta bazen emmek için yemek bile yemek istemiyorlar ...

İşte bu noktada annelerin çok kararlı olup tabiki başta doktorlarının fikrini alıp bebeğin büyüme çizelgesi doğrultusunda bu işi saat olayına bağlamaları lazım .
Ek gıdaya geçişten sonra sadece yemeklerden sonra hazmetmesi iiçn ,
yada uykuya rahat girebilmesi için ...

Evvettt biz de böyle olmadı tabiki benım kızım gibi oğluşumda meme hastası çıktı .
Ne saat kaldı ne düzen gecelerimiz her ikisinde de kabus!!! her saat başı bazen daha da fazla ....
sanırım biz olayı biraz yalancı meme durumuna getirdik. :))))

Siz siz olun bebeğinizi en az 6 ay emzirin ...imkanınız olursa daha da fazla ....
onlar için herşeye değer...
Bu kadar organik olmayan besin arasında bu kadar teknolojik zararlı aletlerin içerisinde büyüyen bebeklerimiz için yapabileceğimiz en temiz en saf harekettir bu ve bir daha sahip olamayacakları tek saflık tek temizliktir ömürlerinde....

Dünya onlarla güzel ...
Onlar içinse dünya bir tek anneleriyle güzel unutmayın....
Hoşçakalın ...


Hiç yorum yok: