16 Ekim 2011 Pazar

OKUL YOLLARI


Berenkam bu yazı dolu dolu geçirince eylül ayının güzelliğinden az da olsa faydalansın diye bu yılki okul hayatına ancak eylül'ün son haftası başlayabildi .
Tabiki herşeye sıfırdan başladık ,geçen yıl okula gitmesine rağmen bu yıl aynı sorunla karşılaşacağız diye çok korkuyordum , onun için yaz başından beri berenkamı ''kızım bu yıl büyük okuluna gidecek ,ona çanta alacağız ,kalem alacağız'' diye her anımda hazırladım.
Oysaki henüz anaokuluna seneye anasınıfına gidecek.
Fakat geçen yıl aileye yeni bir bebek geldiğinden okula gitmek onun için zor olmuştu zaten 6 ay gidebildi ,nisan sonu okula veda etti ve soranlara da ben okulu bıraktım diyordu....
Neyse bu yıl tekrar aynı anaokuluna gittğinden öğretmeniyle iyi anlaştığından o kadar zorluk çıkartmadı ...
Öyle olduğu halde 3 gün okulda beklemek zorunda kaldım .
Fakat o kadar büyümüş o kadar şekillenmişki sırf nazından bekletti beni bu yıl ....gitsem mümkün değil ağlamazdı , bense geçen yıl bebekten dolayı onu birgün bile gidip okulda bekleyemediğim hatta bazı günler servise ağlayarak bindirdiğimdem dolayı bu yıl içimdeki vicdan azabı birikimiyle onu şımartmak istedim . Öylede yaptım ....
Her bahçeye çıktığında ona gülücükler , öpücükler attım...
Gözlerinin parlaması o kadar güzeldi ki ...
Veee  ne gördüm biliyormusunuz ! 15 gündür çocuğunu bahçede bekleyen ve bundan zevk duyan anneler !!!
İşi olmayan annelerdi sanırım , ellerinde 2-3 gazeteyle gelenler
hatta hatta elerinde numaralı tual ve boyalarıyla gelip boyama yapan anneler ...
birbirleriyle muhabbet eden anneler
iki çocuğu olup ilki okulda olan anneler
yani benim gibi 10 saniyesinin hesabını yapmak zorunda olanlardan değil.
Oysaki uzmanların söylediğine göre ilk bir iki gün çocuk güvende olduğunu hissedene kadar beklemek doğru ama fazlası çocuk için yarardan çok zarar.
Okulumuzun Pedagog'u aynı düşüncede hatta annesi bekleyen çocuklar yüzünden diğer çocukların da huzursuz olduğunu ,kendini kötü hissettiğini söylüyor.
Ben de 3 gün bekleyeceğimi ve 4. gün servisle gitmek zorunda olduğunu söyledim , nitekim öylede oldu Perşembe günü güzel güzel servisle gitti servisle geldi ...
Pazartesi günü 4. haftamız başlıyor..
Geçtiğimiz hafta tekrar mızmızlanmalar başladı ,fakat okul yönetimi ve öğretmenler bunun sebebini havaya bağlıyor , geçtiğimiz haftaya kadar günün 2- 2.5 saatini bahçede geçiren çocukların birden bire sınıflara kapanmasına ve bunun sınıfa alışana kadar geçici bir süreç olacağını söylüyorlar .
Eğer sizde de aynı sorunlar yaşanıyorsa korkmanıza gerek yok ...alışacaklar ...ve biz de rahat bir nefes alacağız...arkalarından gözlerimiz dolmayacak ...içimiz o orda mutsuz mu diye rahatsız olmayacak...vicdan azabı çekmeyeceğiz..
Madem modern hayatın cilvesi bu ...
modern hayata uyum sağlayacaklar..
nerde bizim çocukluğumuz 7 yaşına kadar sokakta oynadık hem de çılgınlar gibi...
Ama onlar bizden daha akıllı ,daha çalışkan , dünyaya daha hakim bir nesil olacaklar .
Tüm çabamız bunun için; Kendilerini , dünyalarını daha iyi tanımaları ,daha sosyal ve sorumluluk sahibi olmaları için değil mi !!!
Haydi çocuklar okula ,daha çok okumaya ....
Sevgiyle ve anneleri olarak bol okumayla kalın...

Hiç yorum yok: